Harold Edgerton - mees, kes peatas aja
(1903-1990)

Dr Harold Edgerton sündis 6. aprillil 1903 Freemontis Nebraska osariigis USAs. Ta kasvas üles Auroras ja alustas õpinguid Massachusettsi Tehnikaülikoolis 1926. aastal. Harold Edgerton oli üks 20. sajandi suurimaid leiutajaid. Tema leiutiste hulka kuuluvad vilkurtuled, mille valgus vilgub nii kiiresti, et see justkui tarretab hetkeks liikuvad objekti.

Harold Edgerton oli nii õppejõud kui kunstnik. Tal oli kunstniku silma kompositsiooni suhtes ja veidi omamoodi suhtumine fotograafiasse. Talle meeldis fotodega eksperimenteerida ning ta nautis nende lõbusate hetkede jagamist teistega, just samuti nagu ka oma teadmiste jagamist. Tema eriliseks huviobjektiks olid pildid, mis panid ühel või teisel viisil vaatajaid imestama. Paistis, nagu oleks ta viibutanud oma fotodel võlurikeppi, mis peatas aja ning jäädvustas nähtusi, mida inimesed muidu poleks suutnud märgata.

Milk cup
© Photographer: Msg-s
Agency: Dreamstime.com

Neil fotodel võib näha näiteks püssikuuli hetkel, mil see õuna läbistades on purustanud õuna koore, täiuslikku pritsmekrooni, mis on tekkinud piimatilga kukkumisest piima sisse, ja jalgpalli, mille on lohku vajutanud Wes Fesleri jalahoop. Need pildid kuuluvad nüüdiskunsti ja teaduse klassikasse.

Kuigi selle loo juures oleva foto autoriks pole mitte Harold Edgerton, vaid Dreamstime'i fotograaf Msg-s, sobib see siiski hästi ilmestama kunstniku töid.

1987. aasta oktoobris ilmust Harold Edgertonist artikkel ajakirjas "National Geographic", mis kandis pealkirja "Doktor Edgerton - mees, kes peatas aja".

Allikad:
www.tfaoi.com
www.agallery.com
en.wikipedia.org