Uue aasta algul tavatsetakse ikka teha kokkuvõtteid eelmisest aastast. 2007. aasta oli minu jaoks väga kirju. Fotograafia ja disaini vallas tõi see kaasa minu esimese DSLRi, palju kogemusi pilditöötluses, onlain graafikakursuse lõpetamise ja esimesed pildid, mida kauem kui päeva vaadata tahaksin. Tegin oma pildipangamajanduses mitmeid ümberkorraldusi: endise 6 agentuuri (Dreamstime, iStock, Shutterstock, Fotolia, BigStock, ScanStock) asemel võib mu pilte näha nüüd vaid 3 saidil (Dreamstime, Shutterstock, ScanStock). Muutus sai tehtud ajapuudusest, mitte mingitest mahhinatsioonidest või TOSi muudatustest ajendatuna. Elus on palju olulisemaid asju ja fotograafia on siiski üksnes hobi. Kuigi väga mõnus ja südamelähedane hobi, millega on mul võimalik majanduslikus mõttes tegeleda just tänu pildipankadele. Niisiis, kuidas mul 2007. aasta pildipanganduses möödus?

Litsentseeritud fotosid ja illustratsioone 2007. aastal: 10965 (võrdluseks 2006. aastal 7829).

Naljakas tunne tekib, kui mõelda, et mul on ligi 19000 pilti mööda maailma laiali, millest mõningaid olen kohanud ajalehtedes ja veebisaitidel, ning mõne kohta on kujundajad teatanud, et kavatsevad neid kasutada oma raamatutes ja trükistel, kas siis täies hiilguses või disaini osana. Kuna pildipankade eripära on see, et autor tihtipeale ei teagi, kus ja kuidas tema pilti kasutatakse, siis trükivalgel oma loomingu nägemine on üpriski palju juhuse asi. Tõsiasi on aga see, et enamik litsenseeritud pilte pesitsevad lihtsalt disainerite pildiarhiivides, oodates oma trüki- või ülespanekuaega.

Interneti levik ja elektrooniliste väljaannete plahvatuslik kasv on tekitanud tohutu vajaduse digipiltide järele, sellest ka mikropildipankade üha kasvav populaarsus ja ühtlasi ka nõudlus harrastusfotograafide hetkevõtete järgi. Mõned kardavad, et mikropildipangad jätavad fotograafid tööta. Võib-olla kehvad fotograafid tõesti, kuid ükski pildipangafoto ei asenda ehtsat individuaalset lähenemist nõudvat portree- või moe- või arhitektuuri- või reisi- või ka ehedat kunstfotot. Selleks läheb vaja ikkagi head professionaali, kes saab keskenduda konkreetse projekti vajadustele.

Aga fotograafia on mõnus hobi. Pole ime, et see on Eestis harrastuste nimekirjas number üks.