Oma vahetul viisil meenutab Richard. St. John, et edukus pole mitte ühesuunaline tänav, vaid pidev teekond. Ta räägib loo oma firma tõusust ja langusest, et ilmestada väärtuslikku õppetundi - kui loobume pingutamast, siis langeme.

 
 

Richard St. John: "Edukus on teekond"


Miks nii paljud jõuavad tippu ning siis langevad? Üks suurimaid põhjuseid on arvamus, et edukus on ühesuunaline tänav. Me teeme kõik, et jõuda edukalt tippu. Siis olemegi seal. Arvame, et saime hakkama, vajume oma mugavustsooni ja loobume tegemast kõike, mis tegi meid edukaks. Ja ei lähe kaua, kui asjad hakkavad allamäge minema. Ma võin teile kinnitada, et nii see juhtub. Sest minuga see juhtus.

Tipu poole püüeldes tegin kõvasti tööd, sundisin end tagant. Kuid siis lõpetasin, sest mõtlesin: "Saingi hakkama! Võin rahulikult võtta ja end lõdvaks lasta."

Tipu poole püüeldes katsusin alati edeneda ja teha korralikult tööd. Kuid siis lõpetasin, sest mõtlesin: "Olen piisavalt hea. Mul pole vaja enam ennast täiendada."

Tipu poole püüeldes oli mul alati häid ideid. Sest tegin kõiki neid lihtsaid asju, mis ideid tekitavad. Kuid siis lõpetasin. Sest mõtlesin, et olen kõva tegija ega peaks ideede leidmiseks vaeva nägema. Need peaks tulema võluväel. Kuid ainus asi, mis tuli, oli loominguline kriis. Mul ei tulnud pähe ühtki ideed.

Tipu poole püüeldes keskendusin alati klientidele ja projektidele ning raha polnud tähtis. Siis aga hakkas raha tulema. Ja see hajutas mu tähelepanu. Ühtäkki pidasin telefonikõnesid oma börsimaakleri ja kinnisvaraagendiga, kui oleksin pidanud rääkima oma klientidega.

Tipu poole püüeldes tegelesin alati sellega, mida armastasin. Kuid siis hakkasin tegelema asjadega, mida ma ei armastanud, nagu firma juhtimine. Ma olen maailma halvim juht. Kuid arvasin, et peaksin seda tegema. Olin ju firma president.

Peagi kerkisid mu pea kohale sünged pilved ja siin ma olin, väliselt väga edukas, kuid seesmiselt väga masendunud. Kuid ma olen ju mees. Ma tean, kuidas asja parandada. Ostsin omale kiire auto. (Naer) See ei aidanud. Liikusin kiiremini, kuid masenduses olin ikka.

Läksin arsti juurde ja ütlesin: "Doktor, ma võin osta mida iganes, kuid ma pole õnnelik. Olen masenduses. See ütlus on tõsi, aga ma ei uskunud enne, kui pidin ise kogema. Raha eest ei saa osta õnne." Ta ütles: "Ei, kuid sa saad osta Prozacit." Ja ta määras mulle antidepressandid. Sünge pilv mu pea kohal hajus veidi, kuid sedasama tegi ka minu töö. Ma lihtsalt hõljusin ringi. Ning mind ei kõigutanud, kas kliendid helistavad või mitte. (Naer)

Ja nad ei helistanudki. (Naer) Sest nad nägid, et ma neid enam ei teenindanud. Teenindasin vaid iseennast. Nad võtsid oma raha ja projektid ning läksid sinna, kus neid paremini teenindati.

Ei võtnud kaua, kui kogu äri varises kokku. Mu partner Thom ja mina, me pidime vallandama kõik töötajad. Jäime kahekesi ja olime äärepealt põhja minemas. Ja see oli väga hea. Sest kui polnud töötajaid, polnud ka vaja kedagi juhtida.

Hakkasin jälle tegelema projektidega, mida armastasin. Mul oli jälle lõbus. Töötasin kõvemini. Ja et mitte liiga pikkalt jutustada - tegin kõiki neid asju, mis muutsid mu jälle edukaks. Kuid see ei käinud kiiresti. Kulus seitse aastat.

Kuid lõpuks oli mu äri paremal järjel kui kunagi varem. Kui pöördusin tagasi nende kaheksa põhimõtte juurde, siis sünge pilv mu pea kohalt kadus täielikult. Ärkasin ühel päeval ning ütlesin: "Ma ei vaja enam Prozacit." Viskasin selle ära ega vaja seda tänase päevani.

Õppisin, et edukus ei ole ühesuunaline tänav. Ta ei ole selline. Ta on pigem selline. See on pidev teekond. Ja kes tahab vältida "tipust languseni sündroomi", see vaid järgigu neid kaheksat põhimõtet. Sest need mitte ainult ei aita meil tippu jõuda, vaid aitavad seal ka püsida. Jätkuvat edu teile! Suur tänu! (Aplaus)