Kujutage korraks ette, et teil on võimalik näha maailma kuulsaimate muuseumide kunstiteoseid laua tagant tõusmata. Amit Sood räägib loo, kuidas tema armastus kunsti vastu leidis väljenduse Google'i kunstiprojektis, mis lubab inimestel just seda teha.

 

 

Amit Sood: Muuseum muuseumidest Internetis


Minu nimi on Amit. 18 kuud tagasi töötasin ma Google'is teises ametis ja hakkasin rääkima ideest võtta midagi ette seoses muuseumide ja kunstiga oma bossile, kes on ka tegelikult siin, ja ta lubas mul seda teha. Selleks kulus 18 kuud. Võiksin teile rääkida lõbusatest läbirääkimistest 17 väga huvitava muuseumiga üheksast riigist. Kuid ma keskendun parem demole. On mitu selgitust, miks me seda tegime, aga minu isiklik põhjus on selgelt näha sellel slaidil - kunsti kättesaadavus. Kasvasin üles Indias. Ma sain hea hariduse - ma ei kurda - kuid mul ei olnud ligipääsu paljudele muuseumidele ja kunstiteostele. Kui ma hakkasin reisima ja neid muuseume külastama, õppisin ma väga palju. Ja Google'is töötades püüan ma oma südamesoovi - muuta ligipääs kättesaadavamaks - ning tehnika ühte liita. Panimegi kokku meeskonna suurepärastest inimestest ja hakkasime pihta.

Ma parem näitan teile demo ja räägin siis paar huvitavat asja, mis meil on ette tulnud. Niisiis - avate saidi GoogleArtProject.com. Te saate kõiki neid muuseume siin vaadata. Siin on Uffizi, moodsa kunsti muuseum, Ermitaaž, Rijks muuseum, Van Gogh. Ma lähen külastan nüüd üht oma lemmikut - New Yorgi Metropolitan kunstimuuseumi. Siseneda on väga lihtne. Üks hiireklikk ja hopsti! oledki muuseumis. Pole mingit tähtsust, kus sa asud - Mumbais, Mehhikos - see pole tähtis. Sa liigud ringi, sul on põnev. Tahate muuseumis ringi käia? Võtke plaan lahti ja hüpake - ühe hiireklikiga. Oletegi sees, nüüd tahate minna koridori lõppu. Minge. Nautige! Uurige. (Aplaus)

Tänan. Ma pole parema osani veel jõudnud. (Naer)

Nüüd olen ma ühe oma lemmikmaali ees, Pieter Breugeli "Viljakoristajad" Metropolitanis. Siin on näha + märk. Kui muuseum on meile pildi andnud, klikkige sellel. See siin on üks piltidest. Kõrval on metaandmed. Need, kes on kunstist tõeliselt huvitatud, saavad sellel klikkida - mina klikin selle praegu eest ära. See on üks piltidest, mis on pildistatud nn gigapiksel-tehnoloogias. See pilt on näiteks umbes 10 miljardit pikslit. Paljud inimesed küsivad minult: "Mida see 10 miljardit pikslit annab?" Ma proovin nüüd teile näidata, mida 10 miljardit pikslit annab. Suumimine käib väga lihtsalt. Siin on väga lõbusad stseenid. See sell mulle hirmsasti meeldib, tema ilme on võrratu.

Siis tuleb tuju tõesti sügavale pildi sisse minna. Ma hakkasin igal pool ringi vaatama ja leidsin, et siin toimub midagi. Mõtlesin endamisi: "Oot-oot, see tundub huvitav." Suumisin veel ja sain aru, et need lapsed peksavad midagi. Uurisin veidi, rääkisin paari tuttavaga muuseumist ja sain teada, et see on üks mäng, kus keppidega pekstakse hane vastlapäeval. See oli ilmselt üpris populaarne mäng. Ma ei tea küll, miks nad seda tegid, kuid ma sain selle kohta üht-teist teada. Kui veel väga sügavale minna, jõuate pragudeni välja. Et anda ettekujutust, kus me olime, suumin ma nüüd välja, siis saate aru, mis kõik on võimalik. Siin me olime - ja see on terve maal. (Aplaus)

Need on alles õied - marjad kohe tulevad. Hüppame nüüd kiiresti New Yorgi moodsa kunsti muuseumi. Veel üks minu lemmikutest, "Tähine öö". Eelmises näites avastasime detaile. Aga äkki te tahaksite näha pintslilööke? Äkki tahate näha, kuidas Van Gogh tegelikult oma šedöövri maalis? Te suumite sügavale pildi sisse. Ma lähen oma lemmikkohta sellel maalil. Ma lähen tõesti pragudeni välja. See on "Tähine öö", mida keegi pole enne sellisena näinud.

Ma näitan teile veel üht oma lemmikvõimalust. Siin on palju muud, kuid mul pole aega. See on eriti äge osa. Selle nimi on Kunstikogud. Ükskõik kes teist, igaüks - ei tähenda, oled sa rikas või vaene, on sul uhke maja või mitte - pole vahet. Sa võid luua endale internetis oma muuseumi - omaenda kunstikogu, tehes valiku kõigi piltide hulgast. Väga lihtne, sisened - ma tegin nn Power of Zoom võimaluse - saate suumides liikuda. See on "Saadikud", mis asub Rahvusgaleriis. Te saate kirjutada arvustusi, saata sõpradele, tekitada arutelu selle üle, mida te tunnete neid meistriteoseid vaadates.

Kokkuvõtteks, minu meelest on põhiline, et see fantastiline asi ei tule tegelikult mitte Google'ilt. See ei tule minu arvates isegi mitte muuseumidelt. Ma ei tohiks seda vist küll öelda. Vaid see tuleb tegelikult neilt kunstnikelt. Ja see on minus aukartust tekitanud. Ma tahan loota, et selle digitaalse vahenduse kaudu me kohtleme neid kunstiteoseid õiglaselt ja esitleme neid väärikalt internetis. Suurim küsimus, mida mulle ikka esitatakse, on: "Kas tegite seda selleks, et matkida muuseumis käimise elamust?" Vastus on - ei. See on mõeldud elamust täiendama.

See ongi kõik. Tänan teid. (Aplaus) Tänan. (Aplaus)