Üllatava videolindistuse abil seletab Derek Sivers, kuidas liikumised tegelikult alguse saavad. (Vihje: selleks läheb vaja kaht inimest.)

 

 

Derek Sivers: kuidas alustada uut liikumist


Daamid ja härrad, TEDis me räägime palju juhtimisest ja liikumiste algatamisest. Vaatame, kuidas käib ühe liikumise sünd vähem kui 3 minuti jooksul, ja tuletame sellest mõned õppetunnid.

Esiteks, nagu te muidugi teate, on liidril vaja julgust, et silma paista ja ennast naeruväärseks teha. Aga seda, mida ta teeb, on lihtne järele teha. Siin ongi tema esimene järgija, kellel on otsustav roll. Ta näitab kõigile teistele, kuidas järgida.

Nüüd pange tähele, liider võtab ta omaks kui võrdse. Enam pole asi liidris, asi on neis, mitmuses. Nüüd kutsub ta oma sõpru. Kui märkate, siis esimene järgija on tegelikult ka omamoodi liider, kelle rolli sageli alahinnatakse. Niimoodi esileastumiseks on vaja palju julgust. Esimene järgija on see, kelle tõttu üksikust hullumeelsest saab liider. (Naer) (Aplaus)

Ja siit tuleb teine järgija. Nüüd ei ole see enam üksik hullumeelne ega kaks hullumeelset, kolm on seltskond ja seltskond on uudis. Niisiis, liikumine peab olema avalik. Lisaks liidrile on tähtis näidata ka järgijaid, sest nagu näete, uued järgijad imiteerivad järgijaid, mitte liidrit.

Nüüd tuleb veel kaks inimest ja kohe nende järel veel kolm. Nüüd on saavutatud kriitiline mass ja see on pöördepunkt. Nüüd on see juba liikumine. Pange tähele, mida rohkem inimesi liitub, seda vähem riskantseks see muutub. Neil, kes enne kõhklesid, pole enam mingit põhjust mitte liituda. Nad ei torka silma. Nad ei tee end lolliks. Aga kui nad kiirustavad, saavad ka nendest insaiderid. (Naer) Järgmise minuti jooksul näete, kuidas kõik eelistavad rahvasummaga liituda, sest lõpuks naeruvääristataks neid, kes ei ühinenud, ja nii algatataksegi uus liikumine.

Teeme sellest siis õpetliku kokkuvõtte. Esiteks, kui te olete selline, nagu see särgita tantsiv üksik noormees, pidage meeles, kui tähtis on esimesed järgijad võrdsetena oma tiiva alla võtta, näidates, et tähtis on liikumine, mitte sinu isiksus. Okei, aga tõeline õppetund võis meil märkamata jääda.

Suurim õppetund, kui juba taipasite, on see, et liidriks olemine on ületähtsustatud. Jah, särgita kutt oli esimene ja tema saab kogu au endale, aga tegelikult oli see esimene järgija, kes muutis üksiku hullumeelse liidriks. Nii et kui meile öeldakse, et me kõik peaks liidrid olema, siis oleks see väga ebaefektiivne.

Kui te tõesti tahate liikumist alustada, võtke julgus kokku ja järgige ja näidake teistele, kuidas järgida. Ja kui te näete mõnd üksikut hullumeelset midagi suurepärast tegemas, olge piisavalt vapper, et olla esimene, kes püsti tõuseb ja temaga liitub. Ja suurepärane koht selle tegemiseks on TED. Aitäh. (Aplaus)