Oma vapustavate suureformaadiliste fotode abil jälgib Edward Burtynsky nafta teekonda kaasaegses ühiskonnas - puurkaevust naftajuhtme ja automootorini ning sealt edasi kuni naftatootmise tipu ennustatava lõppmänguni.

 

 

Edward Burtynsky pildistab naftamaastikke


Ma alustasin oma teekonda 30 aastat tagasi. Ma töötasin kaevandustes. Ja sain aru, et see on nähtamatu maailm. Ja ma tahtsin värvide ja suureformaadiliste kaamerate ja ülisuurte väljatrükkide abil luua kogumi teoseid, mis on kuidagi hakanud sümboliseerima meie maastike kasutamist; seda, kuidas me maad kasutame. Ja minu jaoks oli see peamiseks, et kuidagi, läbi fotograafia kui meediumi, mis võimaldab meil neid maastikke vaadelda, ma mõtlesin, et fotograafia sobib täiuslikult selle töö tegemiseks.

Pärast 17 aastat suurte tööstuslike maastike pildistamist turgatas mulle pähe, et nafta on aluseks mastaapidele ja kiirusele, sest mis on muutunud, on just kiirus, millega oma loodusvarasid ammutame. Ja nii ma hakkasingi looma tervet seeriat naftamaastikest. Minu sooviks on justkui kaardistada see liin, mille ühes otsas on nafta ammutamine, kui võtame varusid maapinnast, ja rafineerimine. See on üks peatükk.

Teine peatükk, mida tahtsin vaadelda, oli see, kuidas naftat kasutatakse meie linnades, meie autodes, meie motokultuurides, kus inimesed kogunevad ümber sõiduki nagu peole. Ja kolmas on idee sellest, kuhu nafta lõpuks välja jõuab, selle entroopilisest lõpust, kus on kõik meie auto-osad, rehvid, õlifiltrid, helikopterid, lennukid - kus on need maastikud, kuhu kogu see kupatus välja jõuab.

Ja veelkord, minu jaoks oli fotograafia see viis, kuidas seda maailma avastada, uurida ja need paigad leida. Veel üks idee, mis mul oli ja mille tõi välja üks ökoloog - ta tegi ühe kalkulatsiooni, võttes liitri kütust, ja arvutas, kui palju süsinikku ja orgaanilist materjali selleks kulub. Tulemus oli 23 tonni ühe liitri kohta. Seepärast, iga kord kui ma bensiinipaaki täidan, mõtlen sellele liitrile ja süsiniku hulgale.

Ja ma tean, et nafta tuleb ookeanist ning fütoplanktonist. Aga ta tegi arvutused kogu meie Maa kohta ja selle kohta, mida Maa sellise energiahulga tootmiseks tegema peab. Kui arvestada fotosünteetilise kasvuga, kuluks selleks aega 500 aastat, et toota nii palju kui me aastas kulutame - 30 miljardit barrelit.

Ja ma hakkasin mõtlema fakti üle, milline tohutu risk on see meie ühiskonnale. Kolmkümmend miljardit barrelit aastas tähendab meie kahte suurimat tarnijat, Saudi Araabiat ja nüüd ka Kanadat oma räpase naftaga. Ja kokku moodustavad nad ainult umbes 15-aastase naftavaru. Kogu maailm oma hinnanguliselt 1,2 triljoni varuga annab meile vaid ligikaudu 45 aastat. Seega pole küsimus mitte kas, vaid millal naftatootmise tipp kätte jõuab.

Mina teen seda fotograafia kaudu - kuid ma usun, et me kõik peame nüüd kohe võtma oma ülesandeks kasutada oma andeid, oma mõtlemisvõimet, et tegeleda minu arvates meie aja tõenäoliselt ühe tõsisema probleemiga: kuidas tulla toime meie energiakriisiga.

Ja ma tahaksin öelda, et kui võtta teisest küljest, 30-40 aastat edasi praegusest hetkest, et võiksin siis vaadata otsa oma lastele ja öelda, et tegime kõik, mis inimvõimete piires, et alustada selle leevendamist, mis on minu arvates üks tähtsamaid ja kriitilisemaid momente meie ajaloos. Aitäh! (Aplaus)