Gever Tulley, Nokitsemise Kooli asutaja, loetleb viis ohtlikku asja, mida sa peaksid lubama oma lastel teha. Ettekanne TED Ülikoolist 2007.

 

 

Gever Tulley: 5 lastele ohtlikku asja


Tere! "Viis ohtlikku asja, mida peaksid lubama oma lastel teha" Mul ei ole lapsi. Ma laenan neid oma sõpradelt, nii et... (Naer) Võtke kõiki neid nõuandeid väikese umbusuga. Mina olen Gever Tulley. Olen ametilt arvutiteadlane, aga ma asutasin sellise asja nagu Nokitsemise Kool. See on suvelaager, mille eesmärk on aidata lastel õppida ehitama kõikvõimalikke asju, mida nad välja mõtlevad. Me ehitame paljusid asju. Ja ma tõesti pistan teise klassi õpilastele elektritööriistad pihku. Nii et kui kavatsete oma lapsed Nokitsemise Kooli saata, tulevad nad tagasi sinikate, marrastuste ja haavadega. Teate, me elame maailmas, mida valitsevad üha rangemad lapseohutuse nõuded. Ei paista olevat mingit piiri, kui pööraseks lapseohutuse nõuded minna võivad. Me paneme lämbumisohu hoiatused kõigele - igale kiletükile, mida USAs kas toodetakse või koos mõne esemega müüakse. Me paneme hoiatused kohvitopsidele teatega, et sisu võib olla tuline. Ja me paistame arvavat, et iga ese, mis on teravam kui golfipall, on liiga terav alla 10-aastase lapse jaoks.

Kus see trend lõppeb? Kui me lihvime iga nurga nüriks ja kõrvaldame iga terava eseme, iga torkava asja maailmas, siis esimesel korral, kui lapsed puutuvad kokku millegi teravaga või millegagi, mis pole tehtud kumerast plastikust, teevad nad endale sellega viga. Kui me turvatsooni piire aina kahandame, jätame oma lapsed ilma väärtuslikest võimalustest õppida neid ümbritsevas maailmas toime tulema. Ja hoolimata kõigist meie parimatest püüdlustest ja kavatsustest, suudavad lapsed alati välja nuputada, kuidas teha seda, mis on kõige ohtlikum, ükskõik millises keskkonnas. Nii et hoolimata provokatiivsest pealkirjast räägib see ettekanne tegelikult ohutusest ja mõnest lihtsast asjast, mida saame teha, et kasvatada oma lapsed loovaks, enesekindlaks, sellisteks, kes saavad oma keskkonnas hakkama. Esitan teile nüüd mõningaid mõtteid raamatust, mille kallal ma töötan. Selle raamatu nimi on "50 ohtlikku asja". Ma räägin viiest ohtlikust asjast.

Number üks - mängi tulega. Ühe kõige elementaarsema loodusjõu kontrollima õppimine on iga lapse elus pöördeline moment. Kas hiljem mäletame seda või mitte, see on esimene kord, kui me reaalselt saavutame kontrolli ühe müstilise nähtuse üle. Need müsteeriumid avanevad ainult neile, kel on võimalus nendega mängida. Nii et, mängi tulega. See on üks suurimaid avastusi, mida üldse on tehtud - tuli. Sellega mängides saavad lapsed algteadmisi tõmbe, põlemise ja gaaside eraldumise kohta. Neid kolme elementaarset asja on vaja juhtida, et saavutada korralikult kontrollitud tuld. Kujutlege, et lahtine lõkketuli on kui laboratoorium. Te ei tea, mida nad sellega mängides õppida võivad. Laske neil sellega mängida, nagu heaks arvavad, ja uskuge mind, nad õpivad asju, mida nad Seikleja Dora mänguasjadega mängides ei õpiks.

Number kaks - sul olgu taskunuga. Taskunoad on justkui meie kultuurilisest teadvusest ära kadumas, mis minu arvates on kohutav. (Naer) Su esimene taskunuga on nagu esimene universaaltööriist, mis su kätte antakse. Seda saab kasutada spaatlina, kangina, kruvikeerajana ja lõikeriistana. See on vägev ja väge andev tööriist. Paljudes kultuurides antakse nuga laste kätte - niipea kui nad kõndida oskavad, antakse neile nuga pihku. Need on innuiti lapsed, kes lõikavad vaalarasva. Nägin seda ühes Kanada Filminõukogu filmis, kui olin kümnene, ja see jättis mulle kustumatu mulje, näha tittesid nugadega mängimas. Ja see näitab, et lapsed suudavad laiendada oma eneseteadvust tööriista vahendusel juba väga varajases eas. Kehtestage paar väga lihtsat reeglit - lõikesuund olgu alati kehast eemale, tera olgu terav, jõudu ei tohi kasutada - ja need on asjad, mida lapsed mõistavad ja võivad praktiseerida. Ning jah, nad lõikavad endale sisse. Mul on jalgade peal sisselõikamisest mõned koledad armid. Aga teate, nad on noored. Nad paranevad kähku. (Naer)

Number kolm - viska oda. Tuleb välja, et meie aju on asjade viskamiseks lausa loodud, ning nagu lihasega, kui sa aju mingit osa ei kasuta, kipub see aja jooksul känguma. Aga kui sa seda treenid, siis iga lihas lisab tervele süsteemile jõudu, ja sama kehtib aju kohta. Tuleb välja, et asjade viskamine stimuleerib frontaal- ja kiirusagarat, mis tegelevad nägemisteravuse, ruumilisuse mõistmise, ja struktuurse probleemilahendamisega, see annab ... see aitab arendada nende visualiseerimisoskust ja oskust asju ette näha. Viskamine hõlmab nii analüütilisi kui ka füüsilisi võimeid, nii et see on keha üldtreeninguks väga hea. Niisugused sihtmärgipõhised harjutused aitavad arendada lastel ka tähelepanu- ja keskendumisvõimet. Seega on need väga head.

Number neli - lammuta seadmeid. Teie nõudepesumasinas on terve maailma täis huvitavaid asju. Järgmine kord, kui tahate mingit aparaati ära visata, ärge visake seda ära. Võtke see koos oma lapsega juppideks, või saatke laps minu kooli ja me teeme selle seal juppideks. Isegi kui pole teada, mis need osad on, siis mõistatamine, mis nende ülesanne võiks olla, on lastele väga hea harjutus, et saada tunne, et nad võivad asju lahti võtta, ja ükskõik kui keerulised need ka poleks, võivad nad mõningatest juppidest aru saada, ja see tähendab, et kunagi võivad nad kõigest aru saada. See on mõistmise võimalikkuse tunne, teadmine, et midagi on võimalik mõista. Nii et need mustad kastid, millega me elame ja mida endastmõistetavaks peame, on tegelikult keerukad, teiste inimeste tehtud asjad ja neist on võimalik aru saada.

Number viis - see on kaheosaline. Riku autorikaitseseadust (DMCA). (Naer) On seadusi, mis ületavad ohutusnõuete piirid, mis püüavad piirata seda, kuidas kasutame oma asju - antud juhul, digitaalset meediat. See on väga lihtne harjutus - osta iTunesist laul, kirjuta CD-le, kopeeri CD-lt MP3-na arvutisse tagasi ja tõmba arvutis käima. Sa just rikkusid seadust. Teoreetiliselt RIAA võiks tulla ja sind kohtusse anda. See on lastele tähtis õppetund, saada aru, et mõningaid seadusi rikutakse kogemata ja et seadusi tuleb tõlgendada. Ja see on miski, millest me tihti lastega räägime, kui me asjadega mängime ja neid lahti teeme ja tükkideks võtame ja teisteks asjadeks kasutame - ja samuti kui me välja läheme ja autoga sõidame. Autojuhtimine on noore lapse jaoks tõeliselt uhke tegevus, see on ülim... (Naer)

Need teist, kes seadust rikkuda ei taha, võivad juhtida autot koos lapsega. See on lapse jaoks väga tore faas. See juhtub umbes samal ajal kui neid huvitavad asjad nagu dinosaurused, need suured asjad välismaailmas, millest nad püüavad aru saada. Auto on sarnane objekt, ja nad saavad autosse ronida ja seda juhtida. Ja see tõesti annab neile maailma üle kontrolli viisil, mida neil... tavaliselt ei ole. Ja USAs on see täiesti legaalne. Otsi suur parkimisplats, kontrolli, et seal kedagi ega midagi pole, et see on eravaldus, ja lase neil oma autot juhtida. See on tegelikult väga ohutu. Ja see on lõbus tervele perele. (Naer) Nii, vaatame. Ma arvan, et see on kõik. See oli number viis ja pool. Okei.