Jedidah Isler armus esimest korda öötaevasse väikese tüdrukuna. Nüüd on ta astrofüüsik, kes uurib supermassiivseid ning hüperaktiivseid musti auke. Võluvas loengus viib ta meid Maalt triljoneid kilomeetreid eemale, et tutvustada objekte, mis võivad olla 1-10 miljardit korda raskemad Päikese massist ning mis purskavad vahel meie suunas võimsaid osakeste voogusid.

 

 

Jedidah Isler: Kuidas ma armusin kvasaritesse, blasaritesse ning meie imelisse universumisse


Minu esimene armastus oli öötaeva vastu. Armastus on keeruline.

Te vaatate lendu läbi Hubble'i kosmoseteleskoobi ülisüvavälja - see on üks kaugeimaid kujutisi, mida universumis kunagi vaadeldud. Kõik, mida siin näete, on galaktikad, millest igaüks koosneb miljarditest tähtedest. Ning kõige kaugem galaktika on triljon, triljon kilomeetrit eemal.

Astrofüüsikuna on mul suurepärane privileeg õppida kõige eksootilisemaid objekte meie universumis. Objektid, mis on mind karjääri algusaegadest paelunud, on supermassiivsed ning hüperaktiivsed mustad augud. Kaaludes 1-10 miljardit korda rohkem kui meie Päike, ahmivad need galaktilised mustad augud materjali kuni 1000 korda rohkem kui "tavaline" supermassiivne must auk. (Naer)

Need kaks omadust, millele võib lisada veel paar, tähendavad, et need on kvasarid. Samal ajal loovad objektid, mida ma õpin, ühtesid võimsaimaid osakeste voogusid, mida on kunagi vaadeldud. Neid peeneid vooge, mida nimetatakse purseteks, liiguvad 99,99% valguse kiirusega ning on suunatud planeet Maale.

Neid purskavaid, Maale suunatud, hüper- aktiivseid ja supermassiivseid musti auke nimetatakse blasariteks või lõõskavateks kvasariteks. Blasarid teeb eriliseks see, et need on universumi ühed kõige tõhusamad osakeste kiirendid, transportides suuri koguseid energiat läbi galaktika. Siin on näha kunstniku ettekujutus blasarist. Taldrikut, läbi mille kukub materjal musta auku, nimetatakse akretsioonikettaks, mis on pildil kujutatud sinisena. Osa sellest materjalist katapulteerub ümber musta augu ning see kiirendatakse ülisuure kiiruseni purskes, mida on pildil kujutatud valgena. Kuigi blasarisüsteemid on haruldased, on looduslik protsess, kus materjal tõmmatakse ketta abil sisse ning seejärel pursatakse osa välja, palju tavalisem. Nüüd suumime blasarisüsteemist välja, et näidata selle ligikaudset suhet suuremas galaktilises kontekstis.

Peale kosmilise arutluse teemal, mis siseneb ning mis väljub, on praegu blasarite astrofüüsikas kuumaks teemaks ka küsimus, kust tuleb kõrgeima energiatasemega purse. Selle pildi puhul huvitab mind, kus moodustub see valge laik ning kas on olemas ühendus purske ning akretsiooniketta materjali vahel.

Selged vastused sellele küsimusele olid peaaegu täielikult kättesaamatud aastani 2008, mil NASA lõi uue teleskoobi, mis tuvastab paremini gammakiirgust - see on valgus, mille energia on umbes miljon korda kõrgem, kui tavalisel röntgenkiirgusel. Võrdlen samal ajal erinevusi gammakiirte andmete ning nähtava valguse vahel päevade ning aastate lõikes, et paremini gammakiirte laikude asukohta kindlaks määrata. Minu uurimus näitab, et teatud juhtudel moodustuvad need laigud mustale augule palju lähemal, kui me algselt arvasime.

Kui me suudame täpsemalt lokaliseerida, kus need gammakiirtest laigud tekivad, võime paremini mõista, kuidas purskeid kiirendatakse ning paljastada dünaamilise protsessi, mille abil moodustuvad mõned universumi huvitavaimad objektid.

See kõik algas armastusloona. Ning seda on see siiani. See armastus muutis mind uudishimulikust, tähti vaatavast noorest tüdrukust professionaalseks astrofüüsikuks, kes on kosmoseuurimise kannul. Kes oleks võinud arvata, et ajujaht universumile kinnistaks nii sügavalt mu missiooni siin Maa peal. Samas ei tea me kunagi, kuhu armastuse esimene võbelus meid tõeliselt viib.

Aitäh.
(Aplaus)